Paylaş :Share on Facebook5Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someone

An itibari ile Windows kurulu bilgisayarının nasıl olduğunu pek anlamadığım bir şekilde boot ayarlarını uçuran sevgili arkadaşıma telefonda yardımcı olmaya çalışmış durumdayım. Son zamanlarda (büyük olasılıkla rastlantı) bu sorun ile fazlasıyla karşılaşmaktayım.

Madem ki bir blogumuz var öyleyse basit bir konu olmasına rağmen hakkında bir şeyler yazmakta fayda var. En kötü ihtimal ile telefon konuşmalarını kısaltmış olur ve “blogumda bu konu yazılı ordan bak istersen” diyebilir, olaydan sıyrılabilirim.

Efendim, çok uzatmadan hemen konuya girelim ve sonrasında işe güce dönelim.

Tüm Windows sürümlerinde işlem ve prosedürler oldukça birbirine benzer ancak Vista ve 7’de görsel onarım ekranları bulunmaktadır.

Öncelikle elinizde bir Windows dvdsi olması gerekmektedir. Elinizde varsa sorun yok, ancak yok ise ver torrent kullanıyorsanız NeoSmart.Net‘in hazırladığı Windows Vista ve Windows 7 Repair dvdlerini indirebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız yanda ki gibi bir BOOTMGR is missing ya da türkçesi ile BOOTMGR eksik uyarı veriyor ise çözümü kolay, verileriniz hala oldukları yerde duruyorlar demektir. Tek yapılması gereken bir kaç onarım işlemi ve düzeltmedir.

Windows dvdsi ile bilgisayarınızı başlatmanız gerekmektedir. Bunun için bilgisayarınız açılırken DEL tuşuna basın ve bios ayarlarına girerek muhtemelen BOOT sekmesinin altında ki ilk boot aygıtı olarak dvd sürücünüzü seçin. Dvdnizi okuyucunuza yerleştirin ve seçimi onaylayarak bios ayarlarından çıkın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve açılışında sürücüde ki Windows dvdsi üzerinden açılacak ve Windows kurulum ekranı karşınıza gelecektir.

Eğer Windows dvdniz Türkçe ise sorun yok ancak İngilizce ise ilk ekrandan dil, ülke ve klavye ayarlarını yapmak amacıyla menülerden Türkçe, Türkiye ve Türkçe Q klavye seçeneklerini seçmeniz gerekecektir.

Türkçe seçmesek ingilizce kullansak olur mu, olur.

Hiç sorun değil.

Alt kısımda Repair your computer ya da Bilgisayarınızı onarın linkini göreceksiniz. Ona tıkladığınızda Windows kurulumu otomatik olarak sistem onarım konsolunu açacak, sabit diskinizde kurulu olan Windows yolunu bulacak ve solda ki ekran görüntüsünde olduğu gibi gösterecektir.

Eğer sisteminizde (ki büyük ihtimal) tek Windows kurulu ise yanda ki gibi tek seçenek karşınıza gelecektir.

Buradan ilgili Windows seçimini yaptıktan sonra ileri tuşuna tıklıyoruz.

 

Karşınıza gelen bu ekranda Startup Repair yani Başlangıç Onarımı‘nı seçin.

Bu işlem bir miktar zaman alabilir ancak var olan açılış / başlangıç sorunlarını tarayacak ve otomatik olarak düzeltecektir.

İşlem tamamlandıktan sonra yeniden başlatırsanız sorunun hallolduğunu göreceksiniz.

 

Bu noktada yukarıda ki ekran görüntüsünün en son maddesi olan Command Prompt yani Komut ekranı‘nı seçerek ilgili bir kaç kısa kodla da bu sorunu halletmek mümkündür.

Görsel ve otomatik yapılandırma sorunları tarayarak hızlıca çözüme ulaştıracaktır. Ancak her hangi bir sorun olması halinde, elle bu işlemlerin nasıl yapılacağını da belirtmek isterim.

Komut ekranı seçilerek yanda ki ekrana ulaşıldığında (ki kendisine kendi aramızda Dos ekranı deriz)  şu komutları veriyoruz ve açılış başlangıç ayarlarının onarımını gerçekleştiriyoruz.

bootrec /fixboot

bootrec /fixmbr

Saygılarımla.