Paylaş :facebook Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümü5twitter Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümü0google Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümü0email Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümü

An itibari ile Windows kurulu bilgisayarının nasıl olduğunu pek anlamadığım bir şekilde boot ayarlarını uçuran sevgili arkadaşıma telefonda yardımcı olmaya çalışmış durumdayım. Son zamanlarda (büyük olasılıkla rastlantı) bu sorun ile fazlasıyla karşılaşmaktayım.

Madem ki bir blogumuz var öyleyse basit bir konu olmasına rağmen hakkında bir şeyler yazmakta fayda var. En kötü ihtimal ile telefon konuşmalarını kısaltmış olur ve “blogumda bu konu yazılı ordan bak istersen” diyebilir, olaydan sıyrılabilirim.

Efendim, çok uzatmadan hemen konuya girelim ve sonrasında işe güce dönelim.

Tüm Windows sürümlerinde işlem ve prosedürler oldukça birbirine benzer ancak Vista ve 7’de görsel onarım ekranları bulunmaktadır.

Öncelikle elinizde bir Windows dvdsi olması gerekmektedir. Elinizde varsa sorun yok, ancak yok ise ver torrent kullanıyorsanız NeoSmart.Net‘in hazırladığı Windows Vista ve Windows 7 Repair dvdlerini indirebilirsiniz.

BOOTMGR is missing windows açılış ekran sorun çözüm 300x89 Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümüEğer bilgisayarınız yanda ki gibi bir BOOTMGR is missing ya da türkçesi ile BOOTMGR eksik uyarı veriyor ise çözümü kolay, verileriniz hala oldukları yerde duruyorlar demektir. Tek yapılması gereken bir kaç onarım işlemi ve düzeltmedir.

Windows dvdsi ile bilgisayarınızı başlatmanız gerekmektedir. Bunun için bilgisayarınız açılırken DEL tuşuna basın ve bios ayarlarına girerek muhtemelen BOOT sekmesinin altında ki ilk boot aygıtı olarak dvd sürücünüzü seçin. Dvdnizi okuyucunuza yerleştirin ve seçimi onaylayarak bios ayarlarından çıkın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve açılışında sürücüde ki Windows dvdsi üzerinden açılacak ve Windows kurulum ekranı karşınıza gelecektir.

windows kurtarma boot hata yükle kur açılış tamir 300x138 Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümüEğer Windows dvdniz Türkçe ise sorun yok ancak İngilizce ise ilk ekrandan dil, ülke ve klavye ayarlarını yapmak amacıyla menülerden Türkçe, Türkiye ve Türkçe Q klavye seçeneklerini seçmeniz gerekecektir.

Türkçe seçmesek ingilizce kullansak olur mu, olur.

Hiç sorun değil.

windows açılış sorun hata kurtar tamir repair recovery boot 300x232 Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümüAlt kısımda Repair your computer ya da Bilgisayarınızı onarın linkini göreceksiniz. Ona tıkladığınızda Windows kurulumu otomatik olarak sistem onarım konsolunu açacak, sabit diskinizde kurulu olan Windows yolunu bulacak ve solda ki ekran görüntüsünde olduğu gibi gösterecektir.

Eğer sisteminizde (ki büyük ihtimal) tek Windows kurulu ise yanda ki gibi tek seçenek karşınıza gelecektir.

Buradan ilgili Windows seçimini yaptıktan sonra ileri tuşuna tıklıyoruz.

 

start up windows açılış sorun hata kurtar tamir repair recovery boot Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümüKarşınıza gelen bu ekranda Startup Repair yani Başlangıç Onarımı‘nı seçin.

Bu işlem bir miktar zaman alabilir ancak var olan açılış / başlangıç sorunlarını tarayacak ve otomatik olarak düzeltecektir.

İşlem tamamlandıktan sonra yeniden başlatırsanız sorunun hallolduğunu göreceksiniz.

 

cmd windows açılış sorun hata kurtar tamir repair recovery bootrec fixboot dos 300x144 Windows açılış (bootmgr) sorunu çözümüBu noktada yukarıda ki ekran görüntüsünün en son maddesi olan Command Prompt yani Komut ekranı‘nı seçerek ilgili bir kaç kısa kodla da bu sorunu halletmek mümkündür.

Görsel ve otomatik yapılandırma sorunları tarayarak hızlıca çözüme ulaştıracaktır. Ancak her hangi bir sorun olması halinde, elle bu işlemlerin nasıl yapılacağını da belirtmek isterim.

Komut ekranı seçilerek yanda ki ekrana ulaşıldığında (ki kendisine kendi aramızda Dos ekranı deriz)  şu komutları veriyoruz ve açılış başlangıç ayarlarının onarımını gerçekleştiriyoruz.

bootrec /fixboot

bootrec /fixmbr

Saygılarımla.