Paylaş :Share on Facebook1Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someone

Prof. Dr. Engin Geçtan’nın “Çağdaş yaşam ve Normaldışı Davranışlar” isimli eserinin yeniden düzenlenmiş ve büyük ölçüde yeniden yazılmış bir halidir. Normal dışı olarak tanımlanan davranış modellerinin bir incelemesi ve üzerinde durulması üzerine kurulu bu eserde, konular dinamik psikiyatri (sorunun anlamı ve amacı ne?) merkezli bir yaklaşımla anlatılmaktadır.

Ruhsal bozukluklar (normaldışı davranışlar) incelenmeden önce, insan psikolojisinin temelleri ve gelişim süreci üzerinde durulmakta, ayrıca ruhsal rahatsızlıkların tarihsel süreç içerisinde nasıl yorumlandığı, bunlara karşı verilen tepkiler ve tanımlama çalışmaları üzerinde durulmaktadır. Bu noktada temel konularda bilgilenmek açısından yararlı bir eserdir.

Ruhsal rahatsızlıklar konusunda oldukça kapsamlı olan eser, hemen hemen bütün ruhsal sorunlar hakkında bilgiler, tanımlamalar, süreçler hakkında bilgiler ve tanı örnekleri vermektedir.

Elimde bulunan, Kasım 200 tarihli 15.basımı saman kağıdadır. Kaynakça kısmının, ilgili ruhsal bozukluklara göre katagorilendirilmiş olması belirli konular üzerinde araştırma yapan yada bilgilenmek isteyen arkadaşlar için oldukça yararlı olacaktır. Ocak 2010 tarihinde 19.basımı yayınlanmıştır.

Yayın : Psikodinamik psikiyatri ve Normal Dışı Davranışlar

Yazar : Engin Geçtan

Yayın evi : remzi Kitabevi