Paylaş :Share on Facebook1Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someone

Yüksek lisans döneminde Müzakere dersi ne ek destek oluşturmak amacıyla aldığım konusu Müzakere, teknikleri, ilkesel pozisyonu, süreci ve uygulamaları olan bir eserdir.

Karşılıklı iki tarafın ortak bir payda üzerinde, iki taraf içinde kabul edilebilir bir noktada buluşmaya çalışmaları olarak tanımlanabilecek olan müzakere, tarafların kendi çıkarlarını koruma ve taleplerini elde etme süreçlerinde sistematik bir yol tutmalarının adıdır. Müzakereler içerisinde kendi kazancını korurken karşı tarafın kazancına engel olma veyahut kendi zararını engelleme ve karşı tarafın kazancını kontrollü tutma gibi yolların dışında, temel ve genel anlamıyla son dönemde sıkça duyduğumuz kazan-kazan ilişkisinin temini konusudur.

Kazan- kazan ilişkisi oluşturulmasında verilecek stratejik kararlar ve karşılıklı müzakere sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar, müzakere süreci, istişare kavramı, müzakerelerde oluşan ve oluşabilecek temel sorunlar, amaç belirleme, değişik amaçlara yönelik hedeflemeler, çatışmalarda uyum sağlama yöntemleri ve uygulanabilecek teknikler gibi konular bu kitapta detaylıca işlenmektedir.

Ayrıca müzakere sürecine katılacak olan kişilerin seçilmesi, özellikleri ile önemli noktalar, takım müzakereleri ve bireysel müzakereler, müzakere sürecinde oluşturulması gereken uygun atmosfer, gündem belirleme, güven oluşturma, duygu kullanımı, konuşma ve diyalog teknikleri gibi değişik konular başta olmak üzere onüç ana başlık altında altbaşlıklar incelenmektedir. Her başlığın sonunda kilit noktalar özeti, anahtar kavramlar ve değerlendirme testleri bulunmaktadır.

Elimde bulunan Nisan 2002 tarihli basım 2.hamur kağıdadır. Kaynakça kısmı sınırlı olmasına karşın, kitap içerik anlamında oldukça zengindir.

Yayın : Müzakere Teknikleri

Yazar : Canan Çetin

Yayın Evi : Beta Yayınları